sobota, 10 października 2015

Nouvelle at Natick - Zieleń na dachu wg Marthy Schwartz

Na dachu centrum handlowego Natick w stanie Massachusetts, USA, Martha Schwartz stworzyła jak zwykle ciekawie zaaranżowaną przestrzeń. Z jednej strony znajdziemy tutaj zmienne widoki, bogactwo kolorów i użytych materiałów, z drugiej mocno czytelne graficznie kształty widoczne dla mieszkańców apartamentów powyżej centrum handlowego. Aranżacja znajduje się na szóstym piętrze i zachęca mieszkańców do komunikowania się.Meandrująca ścieżka z deski kompozytowej wdzięcznie wije się na kształt łuków/fal przez rozległy dach i wpada w otulone żywopłotami miejsca do siedzenia. Drzewa liściaste pełnią rolę żywych ekranów zapewniających cień i osłonę przed wiatrem.

Ścieżki łukami otaczają plantery z stali kortenowej, na których możemy znaleźć trawy ozdobne, kwitnące byliny oraz zimozielone krzewy. Ciekawy jest tutaj również wzór 'wstążek' biegnących naprzemiennie: kamienie ozdobne i rozchodniki,  które to przecinają ścieżkę z desek.

Bardzo mi się projekt podoba i chciałabym więcej dachów zielonych w Polsce.

zdjęcia: www.pinterest.com, http://www.marthaschwartz.com/projects/residential_nouvelle.php#, http://www.usinspect.com/insights/blog/unique-properties-living-high-rise-life

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz