poniedziałek, 19 września 2011

Sadzenie jesienne roślin :)

Należy wyraźnie podkreślić, że jesienne sadzenie roślin (szczególnie wrzesień i październik) ma szereg zalet i w niczym nie ustępuje wiosennemu okresowi sadzenia a czasami nawet może okazać się terminem lepszym, który może przekładać się na uzyskanie bardzo dobrych wyników przyjęć i dalszego wzrostu roślin.

Jakie są zalety jesiennego sadzenia roślin?

Rośliny dobrze się przyjmują gdyż omijają okres letnich upałów, które czasami pojawiają się już w końcu maja i mają silny negatywny wpływ na wzrost roślin posadzonych wiosną. W okresie jesieni notujemy więcej opadów, więc świeżo posadzone rośliny trafiają na lepsze warunki wilgotnościowe podłoża, co ma kolosalny wpływ na przyjmowanie się roślin. Zwiększona ilość opadów ma bardzo korzystny wpływ na przyjęcia roślin szczególnie w ogrodach i działkach rekreacyjnych pozostawianych bez stałej opieki a także w nasadzeniach miejskich. Ponieważ skraca się dzień to nawet w słoneczne dni rośliny są mniej narażone na wysychanie niż latem. Temperatura gleby sprzyja rozwojowi systemu korzeniowemu, co ma ogromne znaczenie dla zimowania roślin i ich wzrostu w roku następnym.

Rośliny lepiej rosną w roku następnym gdyż proces ukorzeniania będzie prowadzony od września do listopada oraz już w (marcu) kwietniu i w maju nasze rośliny rozpoczną normalną bardzo intensywną wegetację. W przypadku gatunków kwitnących wiosną i wczesnym latem możemy spodziewać się intensywnego kwitnienia. Będą również lepiej przygotowane na przejście ewentualnych letnich upałów oraz odporniejsze na choroby i szkodniki.

Jesienne terminy sadzenia są szczególnie polecane w przypadku sadzenia gatunków zimozielonych kopanych z bryłą korzeniową oraz większości drzew liściastych sadzonych z tzw. gołym korzeniem. Jesienią warto jest także posadzić gatunki, które bardzo wcześnie wiosną rozpoczynają wzrost np. modrzewie, kasztanowce, jabłonie, wierzby czy lipy.

Dr Wiesław Szydło
(artykuł cytowany z zszp.pl)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Follow by Email