piątek, 25 stycznia 2013

PIERWSZE WIOSENNE KWIATY

zwiastuny wiosny .... urokliwe kwiaty, których możemy się spodziewać już w lutym na tle śniegu

poniżej lista naszych 'zwiastunów' wraz ze zdjęciami dla łatwiejszego rozpoznawania :)


byliny cebulowe

śnieżyczka przebiśnieg Galanthus nivalis
Wieloletnia roślina cebulowa, bardzo odporna na mróz, zwiastun przedwiośnia. Liście odziomkowe równowąskie, przeważnie dwa u każdej rośliny. Kwiaty wiszące, białe, 3 zewnętrzne listki okwiatu są dłuższe, a 3 wewnętrzne krótsze i tworzą kieliszek z charakterystycznymi zielonymi plamkami, pachnące. Kwitnie II-III

źródło: http://dark-raptor.deviantart.com

śnieżyca wiosenna Leucojum vernum
Wieloletnia roślina cebulowa, całkowicie mrozoodporna, długowieczna. Kwiaty dzwonkowate, zwisające, białe z charakterystycznymi zielonymi plamkami na końcu każdego płatka po jego zewnętrznej stronie. Liście równowąskie, grube i wzniesione. Gatunek ten bywa ekspansywny. Kwitnie późną zimą lub wczesną wiosną.

żródło: http://myfotolog.tumblr.com

śnieżnik Chinodoxa
Śnieżnik lśniący jest uroczą rośliną naturalnie rosnącą na terenie Azji mniejszej. Jest jednym z pierwszych kwiatów wyrastających wiosną, często nawet wtedy, kiedy leży jeszcze śnieg. Każda roślinka wytwarza 2-3 łodygi na których znajdują się ładne, żywe kwiatostany z jasnoniebieskimi, gwiaździstymi kwiatami z białym środkiem. Jego liście są dość długie i wąskie. Dorasta do 15 cm wysokości. Tworzą piękne fioletowo-niebieskie dywany. Śnieżniki są często spotykane w ogrodach i bardzo lubiane przez hodowców.Kwitnie wczesną wiosną (luty i marzec).

źródło: http://conradartglassgardens.blogspot.com

cebulica syberyjska Scilla siberica
Cebulica to jedna z najczęściej uprawianych małych roślin cebulowych. Rodzaje ten zawiera wiele odmian i gatunków. Najbardziej znaną odmianą jest cebulica syberyjska – Scilla sibirica. Jest to niewielka roślina, osiągająca wysokość do 25 centymetrów, która kwitnie wczesną wiosną (najczęściej w marcu). Kwiaty niebieskie, fioletowe – kształtem przypominają zwisające dzwoneczki. Poszczególne odmiany różnią się między sobą wysokością, kolorem, kształtem i liczbą kwiatów na pędzie.

źródło: http://browse.deviantart.com

krokusy Crocus sp
Krokus, szafran wiosenny (Crocus vernus). Wieloletnia roślina bulwiasta, zimująca w gruncie. Liście trawiaste, wąskie, z szarymi lub białymi, podłużnymi paskami, kwiaty duże, kielichowate o miodowym zapachu. Owoc- mieszek. Krokus wiosenny to gatunek najczęściej spotykany w uprawie ogrodowej, także do pędzenia. Kwitnie w III.

źródło: http://conradartglassgardens.blogspot.com

rannik zimowy Eranthis hyemalis
Wieloletnia roślina zielna z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), mrozoodporna, zimująca w gruncie. Wytwarza bulwy. Liście głęboko powcinane, tworzą kryzę wokół kwiatów. Kwiaty pojedyncze, kielichowate, połyskujące i jaskrawożółte. Kwitnie II-III, jako jedne z pierwszych bylin wiosny.

źródło: http://www.bulbsonline.org

ciemierniki Helleborus sp
Ciemierniki należą do bylin długowiecznych. Rosną wolno, ale z czasem rozrastają się w duże kępy i tworzą liczne pędy kwiatostanowe. Rośliny te oprócz pięknych kwiatów mają bardzo dekoracyjne lśniące liście. Część gatunków tworzy ulistnione pędy zakończone kwiatami (ciemiernik cuchnący i korsykański), u innych - jak ciemiernik biały i orientalny - liście i pędy kwiatowe wyrastają bezpośrednio z karpy korzeniowej. Ciemierniki są blisko spokrewnione z zawilcami, tak jak one należą bowiem do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Znanych jest około 20 gatunków ciemierników, które w naturze występują w górach Europy (Apeninach, Alpach, Karpatach) i Azji. Oprócz dzikich gatunków w ogrodach uprawia się także gatunki mieszańcowe, jak np. ciemiernik ogrodowy.W Polsce ciemiernik zakwita najczęściej dopiero na przedwiośniu, po pierwszych odwilżach, i kwitnie do kwietnia. Czasami może się zdarzyć, że zakwitnie jesienią, gdy przez dłuższy czas utrzymują się dodatnie temperatury.

źródło: http://seedcollector.blogspot.com/

sasanki Pulsatilla sp
Sasanka w naturalnym środowisku występuję od Europy po środkową Azję. Roślina tworząca kępy o wysokości do 20cm (bez pędów kwiatowych). Ma odziomkowe liście, 3-4 krotnie pierzaste. Liście przypominają wyglądem liście marchwi, rozrastają się dopiero po przekwitnięciu rośliny. Młoda roślina jest jedwabiście owłosiona potem staje się coraz bardziej naga. Niebiesko-fioletowe, czerwone, różowe a nawet białe dzwonkowate, skierowane ku górze kwiaty osadzone są pojedynczo na pędach kwiatostanowych o długości do 40cm. Dorosłe rośliny wypuszczają nawet ponad 100 pąków kwiatowych. Po przekwitnieniu łodygi kwiatostanowe nadal rosną, w czerwcu pojawiają się dekoracyjne owocniki, z nasionami rośliny.Sasanka kwitnie wczesną wiosną, - kwiecień, maj. Odmiany wysokogórskie kwitną w czerwcu, lipcu. Zdarza się powtórne kwitnienie w sierpniu ale kwiaty są wtedy niestety pojedyncze.

źródło: http://pixdaus.com

przylaszczka pospolita Hepatica nobilis
Przylaszczka jest kwiatem rosnącym naturalnie w widnych lasach w Polsce oraz na reszcie terenu środkowej Europy. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz drobnymi kwiatami. Można ją spotkać w większości ogrodów. Jest bardzo lubianym przez hobbystów kwiatem. Ma on niewielkie wymagania, dlatego powinien spróbować hodować każdy młody ogrodnik. Przylaszczki odznaczają się kwiatostanem o kolorze niebieskim na długich, cienkich łodygach i charakterystycznymi liśćmi trzyklapowymi lub pięcioklapowymi. Znane są odmiany przylaszczki biała pełna, posiadająca białe kwiaty, różowa pełna, posiadająca różowe kwiaty oraz purpurowa pełna z purpurowymi kwiatami. Przylaszczki kwitną wiosną na przełomie marca i kwietnia.

źródło: http://vbgallery.com/


źródło e-ogrody.com,www.swiatkwiatow.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Follow by Email