środa, 16 stycznia 2013

OGRÓD W STYLU ŚRÓDZIEMNOMORSKIM


Ze względu na zimowa aurę i atak paskudnego wirusa marzę o wiośnie a najchętniej o lecie i to takim w śródziemnomorskim klimacie. Mati uśpiona więc można popracować odrobinę :)


Ogród typu śródziemnomorskiego jest elegancki, komfortowy i łatwy w utrzymaniu. Służy głównie leniwemu odpoczynkowi i jest miejscem spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Jego zaletą jest to że może powstać nawet na małej powierzchni i dodatkowo powiększy ją optycznie.Styl charakteryzuje się pozorną swobodą i naturalnością a w rzeczywistości jest to układ bardzo przemyślany i dopracowany.

W projekcie ogrodu w stylu śródziemnomorskim bardzo ważne jest stworzenie jw miejsca do spożywania posiłków – patio bądź tarasu. Musi to być miejsce słonecznego, a jednocześnie zapewniającego częściowy cień. Istotna jest tutaj gra światła i cienia i podkreślenie kontrastu między nimi. Miejsce to może być zadaszone w pewien sposób np. kratownicą, pergolą po której pną się pnącza ewentualnie osłonięte markizą bądź parasolem lub też może się znajdować w cieniu drzewa.Miejsce do siedzenia to powinno być wyłożone płytami z piaskowca, nieoszlifowanymi kamieniami, starą cegłą bądź terakotą ale w charakterze …. (powinno wyglądać na długoletnie i sfatygowane, w stylu rustykalnym)


Niezwykle istotne jest również uwzględnienie żwirowej nawierzchni pomiędzy rabatami i poszczególnymi elementami ogrodu. Możemy również użyć dodatkowo kamieni rzecznych bądź otoczaków.Ogród powinien być ograniczony formowanymi żywopłotami bądź murami, po których poprowadzone są pnącza najlepiej obficie kwitnące.

Niezbędne jest zastosowanie takich detali jak donic glinianych, amfor oraz dzbanów. Można również wprowadzić kolorowe mozaiki, poidełka, źródełka ścienne lub fontanny.
Kolorami dominującymi są tu biały, niebieski, pomarańczowy, różowy, żółty oraz czerwony. Im większa różnorodność kolorów tym lepiej.

Cechą charakterystyczną są również dobór roślinny. W klimacie polskim większość roślin typowych dla klimatu śródziemnomorskiego nie przetrwałaby zimy ale możemy je zastąpić gatunkami podobnymi za to odpornymi na nasze warunki atmosferyczne:
Drzewa i krzewy: oliwnik, cyprysiki, jałowce, karłowate sosny, laurowiśnie, bukszpany, róże, mahonia, ostrokrzew;

Byliny oraz trawy ozdobne: rudbekia, złocień, liliowiec, irys, rojnik, rozchodnik, czyściec wełnisty i macierzankę, szałwia, owsica wiecznie zielona, kostrzewa sina, kostrzewa ametystowa, gardenia, wilczomlecz pstry, przymiotno, hebe, krwawnik, juka;

Zioła: majeranek, szałwia, oregano, tymianek, rozmaryn, lawenda, mięta, bazylię;

Donice, które chowamy na zimę: agapant, cytrus, oleander, bugenwilla;

Pnącza: glicynia, wiciokrzew, winorośl;


źródło zdjęć:pinterest.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Follow by Email