poniedziałek, 7 stycznia 2013

dokarmianie PTAKÓW zimą

Ptaki, które spotykamy na balkonie lub w ogrodzie, chętnie zjedzą z naszego karmnika nasiona słonecznika, konopi, maku, siemienia lnianego, prosa murzyńskiego, pszenicy, kukurydzy oraz rzepaku i rzepiku. Nie pogardzą również wszelkiego rodzaju orzechami drobno siekanymi, jabłkami, rodzynkami a nawet owocami z kompotów ( nie z octu). Najlepiej z nasion zrobić mieszankę tak, aby różne gatunki ptaków mogły coś dla siebie wybrać.


Sikorkom podajemy surową słoninę- bez soli i przypraw lub przysmak, którego przygotowanie opisujemy na końcu.


Ptaki wodne takie jak łabędzie, kaczki i łyski chętnie zjadają paszę dla kur, kaczek i gęsi, gotowane ziemniaki, tartą marchew, brokuły, płatki owsiane oraz gotowane kasze i ryż. Wszystko to podajemy dobrze rozdrobnione i wysypujemy na– w miarę możliwości- odśnieżony teren. Osobiście, dokarmiamy ptaki wodne mieszanką paszową w postaci granulatu.


Nie podawajmy świeżego chleba gdyż nie jest to najzdrowszy pokarm dla ptaków. Jeżeli już podajemy pieczywo to najlepiej, gdy jest ono czerstwe ( nie spleśniałe) i bardzo dobrze rozdrobnione. Pamiętajmy, że nie powinno być ono podstawą żywienia ptaków.


Pamiętajmy, że ptaki w karmniku są narażone na różnego rodzaju ptasie choroby. Bardzo ważne jest, aby miejsce, w którym karmimy ptaki było regularnie sprzątane. Pokarm nie zjedzony usuwamy, gdyż zepsuty jest szkodliwy dla ptaków. Starajmy się sypać do karmnika tyle pokarmu, aby był na bieżąco zjadany. Pamiętajmy, żeby nie podawać resztek z naszego stołu, które zawierają sól i przyprawy. Takim dokarmianiem wyrządzamy same szkody u naszych podopiecznych i powinniśmy być tego świadomi.


Bądźmy konsekwentni. Jeżeli już zaczęliśmy dokarmianie to róbmy to regularnie. Ptaki przyzwyczajają się do naszej pomocy i będą przylatywać w to miejsce w którym są dokarmiane z nadzieją, że coś zawsze tam znajdą.


Przysmak dla sikorek.

Roztapiamy smalec- bez soli i przypraw i wsypujemy do niego drobno siekane orzechy, nasiona słonecznika łuskanego, konopi, prosa murzyńskiego, siemienia lnianego, rzepaku i rzepiku. Całość wlewamy do przygotowanego pojemnika po jogurcie lub serku, w którym wcześniej przeciągamy w dnie sznurek do zawieszenia. Po stężeniu wieszamy-dnem do góry- w miejscu bezpiecznym dla ptaków tak, żeby nie miały dostępu do niego koty lub inne drapieżniki.

tekst źródło www.ratujmyptaki.org


Kilka przykładów ciekawych karmników:

2 komentarze:

  1. Może wykaże się brakiem tolerancji ;) ale co tam: Tak dla dokarmiania ptaków, szczególnie zimą, Nie dla dokramiania gołębi!

    OdpowiedzUsuń

Follow by Email