czwartek, 3 października 2013

ROBERTO BURLE MARX - Brazylijski architekt krajobrazu

Roberto Burle Marx (1909- 1994) - najbardziej znany architektem krajobrazu w Brazylii. Autor wielu projektów parków miejskich na terenie Brazylii i poza nią. Poza zamiłowaniem do kształtowania przestrzeni posiadał również ogromny talent malarski, który niejednokrotnie można zauważyć w projektach. Traktował krajobraz jako żywe dzieła sztuki. 

http://www.infojardin.com/foro/showthread.php?p=2876835
http://www.ptwijaya.com/wijayawords/mtgd/home/home05.jpg


Każda koncepcja zagospodarowania terenu była dla niego możliwością do wyrażenia się jako artysta, obrazy jego były pełne ekspresji w nasyconych kolorach. Projektował nowoczesne przestrzenie w stylu modernistycznym. Wiele jego prac ma poczucie doskonałości. Stosował zawsze ustalone zasady: nie mieszania kolorów kwiatów, wykorzystanie dużych grup tej samej próbki, używając rodzimych roślin.

http://www.mraggett.co.uk/rbm/USIMINAS/content/USINIMAS_6252_large.html


Podjął ponad 2000 projektów w różnych regionach świata, większość z nich jest w Brazylii. Parki, takie jak Flamengo, Largo de Carioca, lub Petrobras miał wpływ na rozwój Rio de Janeiro.

http://aslathedirt.files.wordpress.com/2012/01/burle5.jpg

carex.tumblr.com

http://stipthings.blogspot.com/2011/05/copacabanas-beach-sidewalks.html


W 1954 roku we współpracy z Oskarem Niemeyerem wykonał projekt parku miejskiego w Sao Paulo- Park Ibirapuera. Park zajmuje powierzchnię prawie 2 kilometrów kwadratowych .Jest drugim co do wielkości parkiem w mieście. Znajduje się w nim kompleks budynków zaprojektowany przez Niemeyera. Jest tam mnóstwo ścieżek specjalnie stworzonych dla biegaczy. Są też korty, boiska do siatkówki, a nawet skate-park. Oprócz stawów, fontann, ciekawych roślin, w parku znajdują się różne obiekty. Między innymi kilka muzeów, planetarium, pawilon wystawowy, obelisk, oraz masa pomników i instalacji.

http://www.mraggett.co.uk/rbm/USIMINAS/content/USINIMAS_6226_large.html

Kolejnym parkiem zaprojektowanym przez Roberta jest Flamengo Park. – Można go uznać za jeden z najatrakcyjniejszych zabytków w Rio.Oferuje on szeroki wachlarz atrakcji, w tym warte zobaczenia Muzeum Carmen Miranda, Pomnik Estació de Sá, i kilka innych rzeźb i budowli. posiada 1.200.000 m² - rozległe trawniki, kwitnące krzewy i drzewa -jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych obszarów w krajobrazie miasta.

http://www.gardenhistorysociety.org/wp-content/uploads/2010/03/Brazil-figure-1.jpg

Jednak najbardziej znana realizacja projektu Roberta jest promenada przy najsłynniejszej plaży w Rio- Copacabanie – czterokilometrowa mozaika w odcieniach szarości rozciągnięta jest na powierzchni jezdni i chodników. Projekt został stworzony w 1970 roku. Został on tak przemyślany , aby mieszkańcy budynków znajdujących się przy plaży mogli patrzeć na niego z góry jak na dzieło malarza.

http://media-cache-ak0.pinimg.com/originals/73/b7/41/73b7412bb4ba8804d4db023ed78a5ee8.jpg
http://theleoisallinthemind.tumblr.com/post/60091952437/roberto-burle-marxźródło: wikipedia, http://www.architekturakrajobrazu.info/aktualnosci/ciekawostki/1489

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Follow by Email