niedziela, 24 lutego 2013

GARDENIA 2013

W piątek miałam przyjemność obejrzeć targi ogrodnicze Gardenia 2013 oraz wziąć udział w seminarium Miejska Sztuka Ogrodowa, które odbywało się już po raz 7-y. Targi same w sobie to aż 6 pawilonów o łącznej powierzchni 32 tym m2 czyli było gdzie chodzić i co oglądać.Ciekawy materiał szkółkarski, meble ogrodowe, warsztaty florystyczne, dodatki do wnętrz, donice, kamień ogrodowy, elementy wodne, sprzęt ogrodniczy i wiele wiele więcej :)

Tematem seminarium w tym roku były 'Ekologiczne osiedla - czy rynek nieruchomości może służyć zieleni?'.W seminarium brało udział około 500 słuchaczy, a tematy poszczególnych prelekcji były tak interesujące, że ciężko było  wybrać któryś do pominięcia aby spokojnie obejrzeć Targi :) Z koleżanką M. miałyśmy wiec problem i ekspresowo zwiedzałyśmy pawilony, w krótkich kawowych przerwach oraz po zakończeniu seminarium :)

Najbardziej interesujące prelekcje wg mojej osobistej oceny to:

wystąpienie Pani Doroty Rudawy z RSAK  na temat osiedli i business parków  oraz realnych kroków do ich zrównoważenia. Pani Dorota w przedstawiła interesujące przykłady ze świata oraz z Polski w jaki sposób możemy uzyskać taki efekt. Wertykalny las Bosco Verticale w Mediolanie, 19.Dzielnica w Warszawie, Osiedle Nadmorski Dwór w Gdańsku, Szosa Polska w Szczecinie, Platinium Business Park w Warszawie, Wiśniowy Gardens również Warszawa, osiedle Bernardyńska na Mokotowie

prelekcja Barbary Czerniawskiej z klony.info - Eko-polityka miast - najnowsze trendy przybliżyła nam temat opierając się m.in. na przykładach zielonych ścian (największa zielona ściana na centrum handlowym w Mediolanie), roślinności na dachach, wieżowca szklarni w Linkoping w Szwecji, miejskiego lasu wertykalnego jak wyżej oraz Wietnam Stacking Green - budynku roku 2012, ogrodów zimowych nad zatoka w Singapurze Garden by the Bay. Pani Barbara zalecała stosowanie ogrodów pasywnych w postaci: połaciowych nasadzeń bylin, zredukowania powierzchni trawnika co zmniejszy nakład pracy i energii oraz wyboru odpornych gatunków i odmian.

dr inź Agnieszka Kępkowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie omawiała Suburbia - Ekoidee a Praktyka. Na przykładach: samowystarczalny habitat napędzany energią słońca SolarHAB w Kanadzie, Cape Cod Ark House, Solar Village  R.Rogers Partnership '94, kondominium na przedmieściach Kopenhagi, siedlisko łąkowe na przedmieściach Utrechtu, Solar City N. Foster '95, Buddhist Retreat Centre, A. Wright, Terra Habitare w Sobótce pod Wrocławiem, Osiedle Kalinowe w Rokietnicy, Haus Cipresso w Umbrii ...

Pan Paweł Kożuchowski w wykładzie Techniczne aspekty tworzenia zielonych dachów uzmysłowił nam, ze w Polsce jest brak wytycznych dotyczących dachów zielonych natomiast  normy produktowe nijak pasują do materiałów wykorzystywanych do projektowania dachów zielonych. Dla zainteresowanych wytyczne niemieckie  dotyczące tego tematu i nie tylko znajdziemy pod magiczna nazwa DLL.
Pan Grzegorz Falkowski ze Związku Szkółkarzy Polskich w prelekcji o Roślinach w pojemnikach w przestrzeni miejskiej poinformował słuchaczy o ciekawych gatunkach roślin do pojemników innych niż standardowo stosowane. Planuję zamieścić osobny post z tymi gatunkami w najbliższym czasie.Pod tytułem Zieleń w ekologicznym projektowaniu budynków i ich otoczenia wypowiadał się dr inż arch Janusz Marchwiński z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie Jednym z przykładów wykorzystanych przez Pana Janusza było Green City Clean Waters w Filadelfii.

Strategiach zielonych miast na przykładzie Europy mówił dr architekt Tomasz Jeleński z Politechniki Krakowskiej oraz o Zbiornikach wodnych oczyszczanych w sposób ekologiczny wypowiadał się Pan Mariusz Pasek z Ogrodowni.


więcej informacji o poszczególnych prelekcjach zamieszczę niedługo w swoich postach, żeby podzielić się z Wami nowo zdobyta cenną wiedzą :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Follow by Email