poniedziałek, 4 lutego 2013

PIET OUDOLF - mistrz nasadzeń roślinnych

Piet Oudolf - holenderski architekt krajobrazu, mistrz nasadzeń roślinnych.


  
W wieku 26 lat przez przypadek trafił do centrum ogrodniczego i tam zafascynował się światem przyrody. Rozpoczął studia, a w trakcie otworzył własną firmę projektową. Postanowił wprowadzić do stylu angielskiego, 'wówczas modnego', który nie do końca mu odpowiadał, trawy, a następnie sam dobierał nowe gatunki roślin. Stworzył nowe odmiany roślin, dla poszczególnych celów projektowych. Artysta posiada własną ogromną kolekcje bylin, traw i ziół. 


Jest nazywany krajobrazowym impresjonistą. Dobiera rośliny tak, aby o każdej porze roku wyglądały reprezentacyjnie. Artysta, nie usuwa ich przekwitłych kwiatostanów, ceni fakturę liści, formę i pokrój. Chce abyśmy podziwiali piękno ich jesiennych brunatnych pędów. Wybiera do swoich nasadzeń te, które zimą wyglądają równie pięknie, jak latem. Gatunki odporne i sprawdzone.

„W roślinach najistotniejsze jest to, by były atrakcyjne nawet po przekwitnięciu. Piękno jest w całym okresie. Nie tylko w jednym momencie, ale w oczekiwaniu. Jeśli nie będzie sezonowych zmian, po co ludzie mieliby wrócić w to miejsce”

W jego pracach dostrzegamy, że główny szkielet projektu jest geometryczny-formalny, a reszta to inspiracją natury. Jest twórcą ruchu "New Wave Planting”. Współpracuje z porami roku i udowadnia, że w tych apatycznych i biernych też może być pięknie. 

„Właśnie w zimie, kiedy mamy chwilę spokoju od prac ogrodowych możemy podziwiać urok oszronionych główek nasiennych.”


Jest prekursorem stosowania traw w połączeniu z bylinami i ich wprowadzeniu w przestrzenie publiczne. Często stosuje naparstnice, krwawniki, czosnki, pysznogłówki, wiązówki, astry, rudbekie, szałwie, dzielżany, jeżówki, zatrwiany, mikołajki.


"Cała moja praca wiąże się z próbą odtworzenia spontaniczności roślin w naturze. Pomysłem nie jest kopiowanie natury, ale stworzenie poczucia natury"

Piet promuje ignorowane zazwyczaj dzikie rośliny, trawy oraz gatunki baldaszkowate. Jego sztuka wyraża tęsknotę za naturą.

wszystkie zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/10470961@N03/ - piet oudolf's photostream

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Follow by Email