poniedziałek, 25 lutego 2013

WERTYKALNY LAS jeden z pomysłów na zrównoważony rozwój w miastach

Obecnie w Mediolanie powstaje tzw. Bosco Verticale czyli trwa budowa pionowego lasu, gdzie na wysokich wieżowcach mieszkalnych wprowadzono w elewacje nasadzenia drzew i krzewów. Wizualizacje wyglądają bajecznie :)

Mediolan jest jednym z  najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, a projekt architektów z Boeri Studio ma na celu złagodzenie niektórych szkód dla środowiska wyrządzonych przez proces urbanizacji.Wieże są już zbudowane, a w kwietniu 2012 zaczęto nasadzać materiał roślinny. Są duże szanse na zakończenie budowy w tym roku. 

zdjęcia z etapów budowy

zdjęcia z etapów budowy

zdjęcia z etapów budowy

Rośliny zasadzone na elewacjach mają na celu wychwytywać z powietrza pyły oraz  dwutlenek węgla. Ich zadaniem jest również ograniczenie mechanicznego ogrzewania i chłodzenia wieżowców. Nasadzenia mają zwabiać ptaki i owady na czym zyska miejski ekosystem. Na dwóch wieżach liczących po 80 i 120 m wysokości zastosowano również zintegrowane fotowoltaiczne systemy energetyczne. 

Przekrój przez blok

Nasadzonych będzie w sumie 480 dużych i średnich drzew, 250 małych drzew, 11 tysięcy roślin okrywowych oraz 5 tysięcy krzewów, których dobór gatunkowy był ustalany z botanikami.
Koszt wybudowania takiego wieżowca to tylko 5% więcej niż normalny blok.Oby więcej takich realizacji :)


źródło tekst: Zieleń Miejska Nr 70 luty 2013
źródło zdjęcia:  http://www.archdaily.com, http://thehealthykey.com

1 komentarz:

Follow by Email