piątek, 1 lutego 2013

RING INSTALLATION - ARNAUD LAPIERRE

Interesująca instalacja 'Ring' zaprojektowana przez francuskiego artystę Arnaud Lapierre dla Audi Talents Awards podczas prestiżowych Targów Sztuki Współczesnej FIAC 2011 w Paryżu.
Kluczowym elementem projektu jest sześcian. Firma bowiem właśnie rozpoczęła promocję nowego modelu samochodu - Audi Q3 - promowanego pod nazwą Qube (gra słowna z angielskim słowem "cube" oznaczającym sześcian).


Praca Arnaud Lapierre'a stanęła na Place Vendôme naprzeciwko kamienicy, w której zmarł Fryderyk Chopin. Projekt składa się z sześcianów pokrytych lustrami. Kostki rozmieszczone są na planie okręgu o średnicy nieco ponad 5 metrów, a cały obiekt jest wysoki na 4 metry. Ułożono je jedna na drugiej na wzór szachownicy - zapełniając bądź zostawiając wolne pola. Okręgu nie domknięto, by można było wejść do środka konstrukcji. Efekt jest intrygujący. Częściowo widzimy niebo i budynki po drugiej stronie placu, a częściowo oglądamy odbicia fragmentów kamienic za naszymi plecami. Zdezorientowani przechodnie przystają przy lustrach, by zrozumieć na czym to złudzenie polega. Autorowi udało się wyrwać przechodniów z codzienności, zaintrygować otoczeniem wokół nich oraz zwrócić uwagę na przedmiot nie mający utylitarnego wymiaru. Lapierre stworzył tym samym obiekt, który niezwykle ożywił przestrzeń miejską i wprowadził pewnego rodzaju interakcję między mieszkańcami a miastem.

źródło: http://opendoor.pl
zdjęcia: http://likegoodarchitecture.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Follow by Email